Backlink’in Siteye Faydaları Nelerdir? Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Erdoğan DURMAZ Kişisel Blog olarak sizin için Backlink’in Siteye Faydaları Nelerdir? Backlink Çeşitleri Nelerdir? konusunda bilgi oluşturacak bir rehber oluşturmaya karar verdim. Bu rehber sayesinde Backlink’in Siteye Faydaları Nelerdir? Backlink Çeşitleri Nelerdir? nasıl dinleyebilirsiniz konusunda aradığınız tüm soruların yanıtını bulabileceksiniz.


Backlink bir web sitesinden başka bir web sitesine giden bağlantılardır.  Backlink hem SEO açısından hem de arama motorlarının web sitemizi bulması açısından önemlidir. Peki Backlink’in Siteye Faydaları Nelerdir? Backlink Çeşitleri Nelerdir? En kolay ve doğru yolla backlink nasıl alınır?

 

Backlink Nedir?


Backlink nedir sorusunun en kısa tanımı “bir web sitesinden, farklı bir web sitesine giden linktir”. Herhangi bir web sitesinin sizin sitenize verdiği linkler backlink olarak adlandırılır. Bunlar gerek bir sosyal medya hesabınızın hakkımda kısmına bıraktığınız web site adresinin gerekse de bir blogta yayınlanan tanıtım yazınızdaki link olabilir. Aldığınız backlink’in bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bunlar;


* Kaliteli ve kalitesiz olarak sıralanabilir. Bu kaliteyi tabii ki aldığınız web sitesinin kalitesi belirler. Aldığınız web Sitesinin DA ve PA değeri yüksek olmalıdır. 

 

Aldığınız web sitesi yani size link veren site warez içerik paylaşmayan, yasa dışı paylaşımlar yapmayan, +18 içerik paylaşmayan bir web sitesi olmalıdır.


* Aldığınız linkler DoFollow olmalıdır.


* Edu.tr gibi otoriteye sahip domainlerden alınan backlinklerin getirisi daha yüksek olacaktır. Webmaster sitelerinde bu tür link alabileceğiniz siteler paylaşılmaktadır. Varsa okulunuz web sitesindeki profilinize de web sitenizin linkini ekleyebilirsiniz.


* Backlink aldığınız yere göre çeşitlilik göstermektedir.


* Sitenize kaç tane link geldiğini Ahref gibi web araçlarını kullanarak kontrol edebilirsiniz. Bu araçlar belli bir noktaya kadar ücretsiz olsa da ayrıntılı bir bilgi istediğinizde sizden ücret isteyecektir.

 

Backlink’in Siteye Faydaları Nelerdir?


Backlink nedir sorusuna cevap bulduk. Peki şimdi gelelim Backlink’in siteye faydaları nelerdir kısmına. Biz neden backlink almak için bu kadar çok uğraşmalıyız?

 

* Backlink’in siteye ilk faydası SEO’ya olan etkisidir. SEO puanınızın yükselmesi için mutlaka yeteri sayıda backlink olmalıdır.


* İkinci faydası Domain ve sayfa otoritesine olan etkisidir. DA ve PA olarak adlandırılan domain ve sayfa otoritesi alan adınızın ve web sitenizin kalitesini gösteren iki değerdir. Web sitenize verilen backlink sayısının fazla olması web sitenizin kalitesini de yükseltecektir.

Özellikle bu linklerin edu uzantılı veya DA ve PA değeri yüksek web sitelerinden olması daha da fayda sağlayacaktır.


* Backlink arama motorlarının web sitenizi keşfetmesini sağlar. Arama motorları indekslerinde kayıtlı olan web sitelerini düzenli aralıklar ile kontrol eder. Bu nedenle arama motorlarında çıkan web sitelerinden backlink alarak kendi web sitenizi de arama motorlarına gösterebilirsiniz.


* Bir web sitesine giden link sayısının fazla olması arama motorlarında yükselmenizi sağlar. Arama motorları bir yazınıza çok fazla link verildiyse bu yazı kaliteli ki bu kadar link verilmiş şeklinde düşünecek ve sizi öne çıkaracaktır. Başta en çok kullanılan Google olmak üzere birçok arama motorunun algoritması böyle çalışmaktadır.


* Backlink’in son faydası ise yeni insanların web sitenizi keşfetmesidir. Tabii ki arama motorları kadar insanların da web sitenizi keşfetmesi önemlidir. İnsanlar diğer web sitelerinde gördükleri linklere tıklayarak web sitenize gelecektir. Bu da yeni okuyucular ya da yeni müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır. 


Backlink Nasıl Alınır?


Backlink nasıl alınır sorusunu ikiye ayırabiliriz. Birincisi ücretli backlink nasıl alınır? İkincisi ise ücretsiz backlink nasıl alınır olur. 


 - Ücretli Backlink Nasıl Alınır?


Tabii ki yeterli maddi durumunuz varsa, para ile bu işi kolay yoldan çözebilirsiniz. Ücretli olarak alabileceğiniz backlink yolları;


* İlk yöntem tanıtım yazısı vermektir. Tanıtım yazısı içerisinde web sitenizin adresini birden fazla geçirerek backlink elde edebilirsiniz. Üstelik web sitenizle alakalı bir içerik olacağından kaliteli bir backlink almış olursunuz.


* Bir web sitesinin Footer veya benzeri bir kısmından ufak bir banner veya link çıkışı alabilirsiniz. Bu da web sitenize gelen iyi bir backlink örneği olacaktır.

 

* Bir ajanstan bu konuda yardım alabilirsiniz. Birçok yerde tanıtım yazılarınızı paylaşacaklar, forumlarda tanıtımınızı yapacaklar ve bazı web sitelerinden de footer linki gibi yöntemler ile backlink alacaklardır.


Ücretsiz Backlink Nasıl Alınır?


Tabii ki paranız olmasa da yapabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Bunlar ücretli yöntemlere göre daha fazla emek gerektirse de ücretli yöntemler kadar etkili ve faydalıdırlar. Bu yöntemler;


* İlk yöntem farklı bloglara ve web sitelerine yorum yapmaktadır. Özellikle WordPress ile kurulmuş olan web sitelerinde yorum kısmına web sitenizin linkini bırakma özelliği vardır. Bu da size backlink kazandırır.


* İkinci yöntem sosyal medya hesaplarınızdır. Sosyal medya hesaplarınızdaki hakkımda bölümünüze web sitenizi ekleyebilirsiniz.


* Yine sosyal medya hesaplarınızda web sitenizdeki içerikler ile ilgili paylaşımlar yapabilir, bu yazılarınıza link verebilirsiniz.


* İMDB gibi herkese açık olan web sitelerine üye olup bu sitelerin hakkımda bölümlerinde web sitenizden bahsedebilirsiniz. Bu tür büyük web sitelerinden çıkan linklerin katkısı yüksek olacaktır.

 

* Forum siteleri en büyük backlink kaynaklarından birisidir. Forumda eğer bir tanıtım bölümü varsa web sitenizi tanıtabilirsiniz. Bunun yanında forumda sorulan sorulara kendi web sitenizi kaynak göstererek cevap verebilirsiniz. Bu da ücretsiz olarak bir backlink almanızı hem de yeni insanların web sitenizi tanımasını sağlar.

 

* Edu ve gov gibi otoriteye sahip web sitelerinden link almak için webmaster sitelerindeki ücretsiz listeleri takip edebilirsiniz. Bu listelerde paylaşılan web sitelerine üye olarak veya yorum bırakarak backlink elde edebilirsiniz. Bu yöntem her ne kadar sizi çok uğraştıracak olsa da ücretli yöntemlerden bile daha etkili olacaktır. Web sitenize büyük bir katkı sağlayacaktır. 

 

Backlink Çeşitleri Nelerdir?


Backlink çeşitleri aldığınız web sitesinin türüne göre isimlendirilmektedir. Backlink çeşitleri;


* Sosyal İmleme
Sosyal imleme adından da anlaşılabileceği gibi sosyal medya platformları üzerinden web sitenize gelen backlinklerdir.  Bu tür linkler iyi bir sosyal medya yönetimi ile alınabilir. Yazılarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız bile büyük katkı sağlayacaktır.,


* Blog ve Forum Siteleri
İkinci kategorimiz forum ve bloglardan gelen linklerdir. Bunlar yorum yaparak, forum tanıtımları yaparak veya yukarıda bahsettiğimiz gibi kendi sitenizden alıntı yapıp link paylaşarak elde edilebilir.


* EDU ve GOV Backlink
Web sitenize en büyük faydayı sağlayacak backlink grubudur. Edu ve Gov uzantılı web sitelerinden gelen linkler en yüksek değere sahip linklerdir. Bu tür web sitelerinden link almak çok zor fakat çok da etkilidir.

 
* Footer Çıkışı
Yukarıda da bahsettiğimiz ücretli yöntemlerden birisi olan footerden (yani sitenin en alt kısmından) alacağınız link çeşididir. Ücretli yöntemler içinde en etkili yöntemlerden birisidir. Aldığınız web sitesinin DA ve PA değeri yüksek olmalıdır. 

 

Dofollow ve Nofollow Link Nedir?


İki çeşit link vardır. Bunlardan birisi takip edilemez ( nofollow) diğeri ise takip edilebilir (dofollow) linklerdir. Bu linklerden takip edilemez olan yani nofollow olan web sitenize bir fayda sağlamayacaktır. Bu adında da anlaşılabileceği gibi gittiği yeri belli etmeyen, arama motorları tarafından takip edilmeyen linklerdir. Dofollow ise sizin almanız gereken ve web sitenize fayda sağlayacak olan link türüdür. Özellikle ücretli bir backlink alımı gerçekleştirirseniz linklerin dofollow olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde linkleriniz arama motorları tarafından takip edilmeyecek ve size fayda sağlamayacaktır.